V návaznosti na rozhodnutí Evropské unie v roce 2008 mají skladatelé, textaři, vydavatelé, výkoní umělci a nahrávací společnosti právo vyloučit kategorii použití u svých národních organizací pro kolektivní správu – a to umožňuje umělcům, aby si vybrali s kterou organizací kolektivní správy chtějí registrovat určité kategorie práv. Děkujeme Caroline Astaes, která provedla výzkum v každé evropské organizaci kolektivní správy aby zjistila, které organizace pro kolektivní správu práv již zavedly standardní postup pro odhlášení a jak funguje. Caroline byla laskavá a promluvila o svých zjištěních a vysvětlila proces ve větší hloubce!
1. Co je vyloučení ze správy (Opt Out) a jak to ovlivňuje hudebníky, kteří se chtějí zaregistrovat u Soundreefu?
V Evropě, když se přidáte ke kolektivnímu správci, tak obvykle podepíšete exkluzivní smlouvu na všechny skladby, které píšete, a to bez ohledu na skutečnost, jestli je skutečně zaregistrujete nebo ne. To znamená, že se můžete zaregistrovat pouze u jednoho kolektivního správce v jednu chvíli – na teritoriální bázi a nemůžete si zaregistrovat několik písní s jedním a několik s druhým. Takže pokud žiji ve Francii a rozhodnu se zaregistrovat v SACEM, nemohu zaregistrovat jiné skladby s PRS nebo GEMA, protože jsem dala exkluzivní právo vybírat poplatky společnosti SACEM za každou píseň, kterou píšu jako autorka.
V roce 2008 a opět v roce 2014 však směrnicí 2014/26/EU Evropská unie potvrdila, že evropští nositelé práv (tj. vydavatelé a autoři) mají právo rozdělovat svá hudební práva napříč různými organizacemi a územími.
To znamená, že evropští umělci mohou omezit svou dohodu s národní organizací pro kolektivní správu práv, aby někdo jiný mohl spravovat určitý druh práva (např. licencování vaší hudby pro použití jako hudba na pozadí pro obchody nebo živé akce) v rámci určitého území (například v Evropě).
Tento postup je známý jako odhlášení (opt-out) a znamená to, že skladatelé, textaři, vydavatelé, výkoní umělci a nahrávací společnosti mají při registraci v organizaci kolektivní správy právo na odstoupení od správy kategorií práv.
Například dánský hudebník, se může zaregistrovat u společností Soundreef, PRS nebo BUMA STEMRA tím, že si zvolí vyjmutí určitých kategorií práv nebo teritorií, aby tím získal co nejvíce ze svých autorských práv.
2. Jak mohou být uživatelé zaregistrováni jak u své národní organizace pro kolektivní správu práv, tak u společnosti Soundreef?
To je různé a může se to lišit mezi jednotlivými kolektivními správci. Nejlepší je poslat jim e-mail s dotazem, jaký je přesný postup. Nebo to bude uvedeno v podmínkách smlouvy.
3. Umožňují všichni kolektivní správci svým členům, aby vyjmuli kategorie práv z jejich správy?
Dostali jsme potvrzení o tom, že tyto organizace pro kolektivní správu mají zavedený postup: OSA a Intergram (Česká republika) AEPI (Řecko), AKKA / LAA (Lotyšsko), BUMA STEMRA (Nizozemsko), GEMA (Německo), MUSICAUTOR (Bulharsko) Francie), SACEM (Itálie), SUISA (Švýcarsko), SPA (Portugalsko), TEOSTO (Finsko), TONO (Norsko) a ZAIKS (Polsko).
4. Pokud kolektivní správce neumožňuje členům vyjmutí kategorie práv ze správy, mohou hudebníci ukončit své členství v organizaci kolektivní správy a je to dobrá volba pro hudebníky, kteří chtějí být registrováni u Soundreefu?
Ano, hudebník může ukončit své členství s jinou organizací kolektivní správy, pokud se chce připojit k Soundreefu, i když v současné době se Soundreef zabývá pouze poplatky za hudbu, kterou podnikatelé používají jako hudbu na pozadí a za živé akce v Itálii.
Myslím, že hudebníci by měli zvážit pro a proti a pokusit se zjistit, jak si vydělávají své autorské odměny. Je to z živých vystoupení, online streamování, z hudby na pozadí? Je jejich hudba poslouchána v zahraničí? V jaké zemi přesně? Pro provedení informované volby je zapotřebí transparentnosti.
5. Byla zde nějaká konkrétní zjištění nebo celková pozorování, která se vám během vašeho výzkumu přišla významná?
Většina organizací kolektivu byla ochotna spolupracovat. Někteří lidé, s nimiž jsem jednala, byli velmi milí. Nepochybuji, že umělci mohou jít a klást otázky týkající se postupu vyjmutí práv.
Následující organizace pro kolektivní správu mají zavedený postup, který umožňuje členům, aby vyjmuli určitá práva nebo teritoria z jejich správy. Každá organizace pro kolektivní správu má však svůj vlastní postup, takže se pro jistotu podívejte na zdroje níže, abyste zjistili specifický proces každé společnosti!
- AEPI (Řecko) – Členská dohoda
- AKKA / LAA (Lotyšsko) – Autorská smlouva
- BUMA STEMA (Nizozemsko) – Členská dohoda
- GEMA (Německo) – GEMA Dokument o přiřazení
- MUSICAUTOR (Bulharská) – Článek 3 Smlouvy o převodu autorských práv
- PRS (Spojené království) – Článek 7 dohody o členství
- SACEM (Francie) – Článek 34-1 dohody o členství
- SABAM (Belgie) Článek 11 Stanov
- SIAE (Itálie) – Limitazione di Mandato
- SUISA (Switzerland) – Článek 3 Všeobecné podmínky pro správu práv
- SPA (Portugalsko) – Uveďte na žádosti o členství
- Teosto (Finsko) – Článek 3 Dohody o členství
- TONO (Norsko) – Použijte napříč žádosti o členství
- ZAIKS (Polsko) – Členská dohoda
Následující společnosti zabývající se správou autorských práv NEMAJÍ postup, který členům umožňuje vyjmutí práv ze správy. Níže najdete e-mail na každou organizaci kolektivní správy a navrhujeme, abyste zaslali vašemu kolektivnímu správci dotaz, kdy bude vyjmutí práv možné.
- EAU (Estonsko) – [email protected]
- GRAMO (Norsko) – [email protected]
- HDS (Chorvatsko) – [email protected]
- IMAIE (Itálie) – [email protected]
- IMRO (Irsko) – [email protected]
- LATGA-A (Litva) – [email protected]
- LUXORR (Lucembursko) – [email protected]
- PPL (Spojené království) – [email protected]
- SCF (Itálie) – [email protected]
- SGAE (Španělsko) – [email protected]
- SOZA (Slovensko) – [email protected]
- STIM (Švédsko) – [email protected]
- ŠVÝCARSKÝ PERFORM (Švýcarsko) [email protected]
- UCMR-ADA (Rumunsko) – [email protected]
Pro podrobnější informace si přečtěte zprávu z výzkumu a pokud hledáte úplný seznam evropských organizací kolektivní správy, tak už nemusíte (odkaz).
Česká republika
V České republice je možné jak kompletní vyloučení účinků rozšířené kolektivní správy (OSA i Intergram), tak i částečné – vyjmutí kategorií práv ze správy.
Kompletní zastupování Soundreefem
Pokud nejste registrovaní u OSA a Intergramu, tak je proces vyloučení jednoduchý. Zašlete dopis dle vzorů zde (Vyloučení účinků rozšířené kolektivní správy OSA.doc, Vyloučení účinků rozšířené kolektivní správy INTERGRAM.doc) a můžete se ihned registrovat u Soundreefu.
Současně uzavřete licenční smlouvu i se zvukařem, který pořizoval vaše nahrávky, aby se tím vyloučila kolektivní správa ze strany OAZA (Licence zvukař_vzor.docx).
“Pokud už jste registrovaní u OSA a Intergramu a chcete kompletně přejít k Soundreefu, pošlete prosím také tyto dopisy. Musíte ale počítat s tím, že bude probíhat výpovědní lhůta, která je 6 měsíců v případě OSA a 1x ročně v případě INTERGRAM (doporučeným dopisem do 30. června s účinností k 31. prosinci téhož kalendářního roku). Až potom se budete moci zaregistrovat u Soundreefu.”
Částečné zastupování Soundreefem
Pokud chcete nechat část svých práv zastupovat Soundreef (např. pro hudbu na pozadí v obchodech) a zbytek práv přes kolektivní správce), tak můžete část práv vyjmout z kolektivní správy.
OSA má pro tento účel proceduru, kdy můžete zaslat dopis s žádostí o vyjmutí správy práv dle § 18 odst. 2, § 20, a § 100 Autorského zákona (Autor – dopis OSA – omezení rozsahu zastupování.docx). Tato procedura má výpovědní lhůtu 6 měsíců (můžete zkusit ukončit dohodou dříve) a OSA si účtuje poplatek 400 Kč.
V případě Intergramu zašlete dopis s žádostí o vyjmutí části práv z jejich správy. Měli by Vám vyhovět podle zákona a můžete si potom tato práva přihlásit do správy k Soundreefu.
Zde jsou dokumenty od OSA – dopis zdělující možnost vyjmutí některých kategorií (Informace o novele autorského zákona.pdf) a dopis potvrzující možnost vyjmutí (Odpověď na vyjmutí repertoáru.jpg)
Současně uzavřete licenční smlouvu i se zvukařem, který pořizoval vaše nahrávky, aby se tím vyloučila kolektivní správa ze strany OAZA (Licence zvukař_vzor.docx).